Tymczasowy trawnik na przedłużeniu Rydygiera

kategoria: infrastruktura
koordynator: Michał (Rydygiera 15A)

======

Aktualizacja (9 maja 2014): Nie uda się niestety zmienić przed wakacjami przedłużenia ulicy Rydygiera w stronę Powązkowskiej w teren zielony. Po sprawdzeniu, okazało się, że MPWiK będzie (prawdopodobnie w 2015 roku) budować tam kanał ogólnospławny, po zakończeniu budowy teren ma zostać oczyszczony. W załączeniu odpowiedź burmistrza na interpelację w tej sprawie. Do tematu wrócimy zatem w 2015 roku.

======

Podczas kwietniowych spotkań z władzami dzielnicy zaproponowałem stworzenie tymczasowego trawnika na terenie, którym w przyszłości pobiegnie nowy odcinek ulicy Rydygiera łączący Przasnyską i Powązkowską. Pomysł spodobał się burmistrzom i radnym i – zgodnie z zapowiedzią burmistrza Bugli – zostanie niebawem zrealizowany. Jeśli się to potwierdzi, to już latem będziemy mieli do dyspozycji prawie hektar terenu zielonego (niestety tymczasowy) o mniej niż 5 minut spaceru od jakiejkolwiek inwestycji na Żoliborzu Południowym.

Więcej informacji i kontekst:

  • Dowiedzieliśmy się, że szanse na wybudowanie odcinka ulicy Rydygiera od Przasnyskiej do Powązkowskiej przed 2018 rokiem są praktycznie zerowe. Przyczyny to: brak pieniędzy oraz planowana w nieokreślonej przyszłości budowa kolektora MPWiK pod tym terenem. Nie wiadomo, kiedy ta budowa ma szansę ruszyć, ale – jak to bywa w życiu – może się okazać, że nie ruszy i przez 10 lat albo więcej (kryzysy, zmiany planów etc).

IMG_2329

  • Obecnie na tym terenie znajduje się chaszcza, powstaje też dzikie wysypisko śmieci (kto odważny niech się przejdzie, przez chaszcze wiedzie ścieżka). Jest to nieestetyczne i powoduje potencjalne zagrożenie sanitarne. Dodatkowo teren jest otoczony ohydnymi płotami z reklamami

IMG_2344

  • Już od listopada 2014 zaczną się sprowadzać mieszkańcy na Żoliborz Artystyczny. Obecnie Żoliborz Południowy jest od Artystycznego oddzielony płotami Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, ogrodzonym terenem należącym do Acciony, murami otaczającymi Loft44 i Piekarnią Żoliborską. Przecinka na przedłużeniu Rydygiera wraz z planowanym przejściem dla pieszych na Powązkowskiej ułatwi mieszkańcom obu osiedli wzajemne korzystanie z usług dostępnych na obu terenach. Dodatkowo dzięki przejazdowi będzie można rowerem w mniej niż 10 minut dojechać do Lasku Na Kole (na tyłach przyszłego Artystycznego)

IMG_2345

  • Na Żoliborzu Południowym nie ma (i może nigdy nie być) żadnych większych publicznych terenów zielonych. Nie ma terenu, gdzie młodzież np. mogłaby pograć w piłkę. Teren o wymiarach z grubsza 260 x 35 mmetrów dobrze się do tego celu nada.

IMG_2330

 • Powierzchnia terenu to mniej niż 1ha, zakładając koszt rekultywacji 6 zł/m2, całkowity koszt doprowadzenia terenu do stanu używalności to 60 tys. złotych. Niewiele, biorąc pod uwagę, że niebawem zamieszka w okolicy 20 tysięcy ludzi. A przed budową teren i tak by trzeba chaszczy oczyścić.
 • Na terenie są posadzone przed kilkoma laty drzewa (pod kątem przyszłej ulicy Rydygiera), niestety, są prawie niewidoczne bo zarośnięte przez bujną chaszczę.

Dlatego trzymajmy kciuki za burmistrza, by choć ten projekt, niewielki i tymczasowy, wydarzył się jeszcze przed wyborami samorządowymi.

7 myśli w temacie “Tymczasowy trawnik na przedłużeniu Rydygiera”

 1. O, i to jest jeden z tych pomysłów, z realizacji których wszyscy będą zadowoleni. POPIERAM! Niechby kosztowało i 100.000 (razem z krótkim fragmentem ścieżki rowerowej i chodnika).

  Co więcej, niewykluczone, że gdy zaproponują nam za 10 lat wybudowanie tego nieszczęsnego łącznika z Powązkowską, wcale nie będziemy chcieli 🙂

 2. Raczej nie mówmy głośno, o tym, że ten kawałek terenu miałby na stałe zostać trawnikiem (czy parkiem). Lepiej nazywać go jednak tymczasowym, bo jeśli to będzie na stałe, to już raczej nie będzie szansy na żaden inny kawałek publicznej zieleni miejskiej na Żoliborzu Południowym.

 3. No tak, ale teraz wiadomo już, że w tym roku też nic nie będzie robione na tej działce. A co jeśli okaże się, że tak będzie co roku przekładana inwestycja MPWiK? może chociaż powalczyć o tymczasowe zagospodarowanie tego terenu?

 4. Nie chociaż trochę uporządkują teren, tj. wytną szerszą ścieżkę żeby można było bezpiecznie przejść lub rowerem przejechać i śmieci pozbierają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o inicjatywach i wydarzeniach dotyczących Żoliborza Południowego