Skwer Krasińskiego – nasz projekt do budżetu partycypacyjnego

W tym roku złożyliśmy tylko jeden projekt do budżetu partycypacyjnego, za to bardzo duży.

Ten projekt to “Skwer Krasińskiego” – kompleksowe zagospodarowanie blisko kilometrowego nieużytku wzdłuż ulicy Krasińskiego, od ulicy Broniewskiego do Elbląskiej.

Trochę historii

Skąd w ogóle wziął się ten teren?

W dawnych czasach ulica Krasińskiego była planowana jako trasa przelotowa łącząca Targówek, przez most Krasińskiego z dzisiejszą Aleją Prymasa Tysiąclecia w okolicy cmentarza. Na odcinku od Sadów Żoliborskich do Powązkowskiej wybudowano jedną jezdnię i pozostawiono rezerwę na drugą.

Choć miasto formalnie nigdy się z tych planów nie wycofało, prawdopodobieństwo ich realizacji jest obecnie praktycznie zerowe. Od tego czasu powstała nieopodal pięciopasmowa trasa Armii Krajowej, pełniąca funkcję tranzytową, zrezygnowano z planów budowy mostu, a ulica Krasińskiego na dużym odcinku została zwężona do jednego pasa w każdą stronę. Dodatkowo zmieniły się trendy w urbanistyce – do lamusa odeszło myślenie, że rozwiązaniem problemu korków jest budowanie nowych ulic – przy tej ilości samochodów skuteczniejsze okazuje się – wbrew intuicji – ograniczanie ilości dróg lub ich zwężanie

mapaBP2018Rezerwa

W ten sposób powstał niemal kilometrowy pas zieleni, którym przez lata, z uwagi na otoczenie jakim były zakłady przemysłowe, nikt się nie interesował. Jednak po zbudowaniu osiedla mieszkaniowego na Żoliborzu Południowym, gdy okazało się, że brakuje tam dramatycznie publicznej przestrzeni, teren zaczął wzbudzać zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Miasto niechętnie zgadzało się dotychczas na jego zagospodarowywanie (bezskutecznie próbowaliśmy zgłaszać tam projekty z BP w ubiegłych latach), bo cały czas myślano o moście i trasie Krasińskiego. W tym roku sprawy przybrały lepszy obrót – część terenu obsadzono drzewami w ramach projektu “200 Drzew dla Żoliborza Południowego”, pozwolono także zgłosić nam projekt.

To dobry znak, niemniej należy pamiętać, że formalnej decyzji o zaniechaniu budowy trasy Krasińskiego nie ma, więc najczarniejszy scenariusz to coś w rodzaju mniejszej Trasy Łazienkowskiej przecinające Żoliborz od Powązek Wojskowych aż do Wisłostrady. Zagospodarowanie  tego kawałka zieleni z pewnością utrudni w przyszłości powrót do takiej koncepcji. Teren będzie miał bowiem dla mieszkańców duże znaczenie – przyzwyczają się z niego korzystać. Obecnie nie korzystają z niego prawie w ogóle.

Projekt

Projekt przewiduje powstanie blisko kilometrowej, krętej alejki do spacerów w otoczeniu zieleni. Nowe nasadzenia to m.in. żywopłoty, krzewy, kwiaty i trawy ozdobne. Z elementów małej architektury pojawi się 20 ławek, 10 koszy na śmieci a także dwie pergole oraz podesty do siedzenia i leżenia. Dla najmłodszych przewidziane są huśtawki, zaś dla miłośników sportu – boisko do badmintona. Ciekawym dodatkiem są dwa poidełka – dla ludzi i dla zwierząt.

Przygotowując projekt staraliśmy się, by adresował on jak najszersze grono odbiorców: i osoby starsze (których dużo mieszka na pobliskim Zatrasiu) i młodsze a także rodziny z dziećmi. Wraz ze znajdującym się pod drugiej stronie ulicy parkiem przy WIMLu (też wyremontowanym w ramach zgłoszonego przez nas projektu do BP kilka lat temu) stanowić będzie sympatyczny i funkcjonalny pas zieleni urządzonej, którego tak bardzo w na nowym osiedlu, gdzie docelowo zamieszka kilkanaście tysięcy ludzi, brakuje.

Głosowanie

Zachęcamy serdecznie do oddania głosu na nasz projekt. Najprościej zrobić to przez internet – może to zrobić każdy mieszkaniec Warszawy (istotny jest fakt zamieszkania a nie zameldowania), a zajmuje to tylko kilka chwil.

Wystarczy na tej stronie kliknąć “zagłosuj”, następnie podać swój email, w odpowiedzi dostaniemy email zwrotny z linkiem do głosowania (lubi wpaść do spamu). Po kliknięciu wybieramy dzielnicę Żoliborz, potem obszar 4 “Żoliborz Południowy / Powązki” i z listy wybieramy projekt 946 – Skwer Krasińskiego. Podajemy swoje dane i już.

Głosować można do końca czerwca, ale zachęcamy do nie przekładania, tylko zrobienia tego od razu. Za minutę będziecie mieć to z głowy, a w przyszłym roku – fajną przestrzeń publiczną w okolicy.

Zatem link do strony raz jeszcze:

 https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/welcome

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *