Żoliborski meldunek a PIT i wybory

kategoria: inne
koordynator: Alicja (Zielony Żoliborz)

Garść informacji o tym, dlaczego warto się zameldować oraz co zrobić, żeby ułatwić sobie życie nie meldując się na Żoliborzu.

Dlaczego warto się zameldować?

  • Władze miasta i dzielnicy zwracają uwagę na liczbę zameldowanych mieszkańców tworząc plany inwestycji na tych terenach. Na tej podstawie planuje się też rozmaite wydatki jak np. wywóz śmieci czy fundusze na oświatę. Ułatwia to naszej grupie też rozmowy z radnymi i urzędnikami na temat potrzeb Żoliborza Południowego.
  • Mamy bliżej do urzędu (na Słowackiego 6/8, tuż przy placu Wilsona). Dodatkowo żoliborski urząd jest sprawny i nie ma w nim z reguły kolejek.
  • Rejonizacja gimnazjów również odbywa się wg. meldunków. (Tu akurat ostatnio zaszły niekorzystne zmiany, bo nasz rejon został przeniesiony z Elbląskiej na Wojska Polskiego, ale podjęliśmy starania, by to zmienić)

Od początku 2013r. sprawa jest o tyle ułatwiona, że nie trzeba już w „starym” urzędzie się wymeldować aby zameldować się w „nowym”. W tej chwili wszystko załatwimy już w jednym, docelowym. Urząd dzielnicy zawarł też umowę z deweloperami z naszej okolicy, że w przypadku braku aktu notarialnego wystarczy poświadczenie od dewelopera na druku podania o zameldowanie, że zamieszkuje się w danym lokalu. Nie trzeba przy tym zmieniać tablic rejestracyjnych.

Jak wypełnić PIT?

Zgodnie z prawem PITy powinno się rozliczać w urzędzie skarbowym odpowiadającym miejscu zamieszkania a nie zameldowania. O tym co za powyższym przemawia można przeczytać w tym tekście

Aktualizacji miejsca zamieszkania dokonujemy po prostu wpisując aktualne miejsce zamieszkania i odpowiedni urząd skarbowy do rocznego zeznania podatkowego (PITu). Dla Żoliborza jest to:

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście
ul. Lindleya 14
02-013 Warszawa

Nie ma zatem potrzeby składać żadnych dodatkowych dokumentów. Dużym plusem, poza wspomaganiem swojego miejsca zamieszkania, są mniejsze komplikacje w razie kontroli skarbowej.

Głosowanie w wyborach

W 2014 roku są wybory do Europarlamentu (25 maja) i samorządowe (16 listopada). Biorąc pod uwagę ogrom potrzebnych w naszej okolicy inwestycji, te drugie są szczególnie ważne – wybierzemy (lub nie) osoby, które będą decydować o tym, czy żoliborskie pieniądze będą wydawane w naszej części dzielnicy, czy gdzie indziej.

Aby móc głosować w wyborach nie będąc zameldowanym należy wypełnić Wniosek o dopisanie do spisu wyborców i zanieśc do urzędu – trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości.

Radni PO planują zorganizowanie miejsc dopisywania do spisu poza urzędem, w miejscach odwiedzanych przez mieszkańców Żoliborza Południowego, takich jak Targ Śniadaniowy. Gdy będą znane szczegóły to zostaną tu opublikowane.

Urząd Dzielnicy Żoliborz znajduje się na ulicy Słowackiego 6/8, tuż obok placu Wilsona. Sprawy można tam załatwić w poniedziałki od 8 do 18 a od wtorku do piątku od 8 do 16.
Więcej można dowiedzieć się ze strony wydziału obsługi mieszkańców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o inicjatywach i wydarzeniach dotyczących Żoliborza Południowego