Centrum Lokalne Plac Grunwaldzki

Ostatnio nie ma dużej mocy na pisanie tekstów na stronę, właściwie ograniczyliśmy sie do Facebooka. Ale jest temat, który wymaga szerszego potraktowania, bo udało się nam ostatnio osiągnąć dużą rzecz – Plac Grunwaldzki został wybrany do pilotażowego programu Warszawskie Centra Lokalne. Dziś w na ten temat odbyła się konferencja prasowa wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego i szefowej warszawskiego SARPu Marleny Happach, na której usłyszeliśmy dobre wiadomości.

Tu należy podkreślić, że zwycięstwo to zasługa Marty Matys, Daniela Balińskiego i Kasi Łowickiej, którzy złożyli ten projekt a potem wykonali olbrzymią pracę polegającą na przekonaniu urzedników do swojego pomysłu, Do pilotażu zostało wybranych 10 miejsc w Warszawie spośród kilkuset zgłoszeń.

500 zgłoszeń

Na program jest zarezerwowane 50 milionów złotych a ponieważ Plac Grunwaldzki to najtrudniejszy z projektów, to, możemy liczyć na inwestycję znacznie przekraczającą pięć milionów złotych.

Snip20151216_2

Czym w ogóle jest centrum lokalne? Jak przyznają autorzy projektu, nie ma jednoznacznej i dobrej definicji. Marlena Happach w wywadzie kilka tygodni temu powiedziała, że: „Wiele osób myliło centrum lokalne np. z domem kultury czy innym centrum aktywności lokalnej – z budynkiem, w którym jest kierownik i program. Dobre centrum lokalne to serce dzielnicy, miejsce przyciągające jak magnes, gdzie dochodzi do spotkań, przypadkowych lub zaplanowanych, da się spędzić czas bez konieczności wydawania pieniędzy i każdy ma prawo, żeby tam przebywać. Są miejsca do siedzenia, zieleń, uporządkowana nawierzchnia, place zabaw dla dzieci, które mogą biegać bez obaw, że rozjedzie je samochód.”

Funkcję tę zatem może pełnić  np. plac, skwer, targowisko, zespół pawilonów czy hala targowa. W przybliżeniu są to miejsca, które spełnia poniższe kryteria:

  • zawierają element powszechnie dostępnej przestrzeni publicznej; są wielofunkcyjne (z możliwością wymienności funkcji w zależności np. od pory dnia czy roku)
  • znajdują się w niewielkiej odległości od miejsc zamieszkania (10-15 min spaceru)
  • służą wymianie: handlowej, intelektualnej, społecznej
  • mają program/ofertę dla różnych grup wiekowych i społecznych
  • łączą ludzi, budują lokalną wspólnotę
  • mają przyjemną, ładną formę urbanistyczną
  • mają swój niepowtarzalny charakter, budujący lokalną tożsamość

typy

Leżący na wjeździe ze Śródmieścia i łączący Stary i Nowy Żoliborz Plac Grunwaldzki ma wszystko co potrzeba,  by takim centrum zostać. Dodatkowo przypominamy, że dla tego terenu niebawem zostanie przyjęty plan zagospodarowania, w efekcie którego powstanie atrakcyjna architektura i przestrzeń publiczna z usługami dla mieszkańców oraz zostanie przebudowany bardzo niewygodny węzeł komunikacyjny. W okolicy zostanie zbudowane także przedszkole oraz plac zabaw.

pgip

To dla nowych żoliborzan bardzo dobra wiadomość, nie tylko ze względu na wygody, jakie niesie atrakcyjna okolica. Także dlatego, że cena nieruchomości w dużej mierze zależy od otoczenia. Dobry Plac Grunwaldzki to większa atrakcyjność całej dzielnicy.

A  na co zostaną wydane miliony od ratusza w ramach programu centrów lokalnych? O tym zadecydują mieszkańcy, bowiem w 2016 roku odbędą się w tej sprawie konsultacje. Proces ruszył, będziemy informować o postępach.

Kilka linków:

Dzisiejsza konferencja prasowa (o Placu zaczyna się mówić ok 22:45)

Dzisiejszy Telewizyjny Kurier Warszawski (o centrach od 2:15)

Broszura SARP o Centrach Lokalnych

Fanpage projektu prowadzony przez SARP

Dodatek do GW

Artykuł w GW – Rozmowa z Krzysztofem Domaradzkim, architektem i urbanistą

Artykuł w GW Rozmowa z Przemysławem Sadurą, socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego

Jedna myśl w temacie “Centrum Lokalne Plac Grunwaldzki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *