Budżet partycypacyjny

O co chodzi z Budżetem Partycypacyjnym?

To strona o ubiegłorocznym budżecie. Aby zobaczyć tegoroczny (2015/2016) kliknij tu.

W tym roku po raz pierwszy w historii Warszawa uruchomiła  budżet partycypacyjny dla dzielnic. Budżet partycypacyjny to proces, w trakcie którego mieszkańcy decydują o wydatkowaniu części budżetu dzielnicy lub miasta. Najpierw mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań/projektów, które następnie zostaną poddane pod głosowanie wszystkich mieszkańców.

Na czym polega nasz projekt?

W obliczu totalnego braku jakichkolwiek publicznych terenów zielonych na powstającym osiedlu Żoliborz Południowy oraz braku realnych perspektyw powstania takowych, w kilkuosobowej grupie składającej się z mieszkańców osiedli Zielony Żoliborz, Robyg i Apartamenty przy Krasińskiego przygotowaliśmy własny projekt.

Nasz projekt to rewitalizacja oraz nadanie charakteru sportowo-rekreacyjnego zaniedbanemu, zalesionemu skwerowi przed WIML-em na zachód od skrzyżowania ulic Krasińskiego i Przasnyskiej. Przewiduje on budowę urządzeń rekreacyjnych, oświetlenia, ustawienie koszy na śmieci, renowację istniejącej ścieżki spacerowo-biegowej, wzbogacenie roślinności – innymi słowy zrobienie z zaniedbanego skweru uporządkowanego parku, w którym da się miło spędzić czas czy uprawiać sport, także po zmroku.

Dlaczego nasz projekt jest dobry dla Ciebie?

Nasz projekt został ciepło przyjęty przez wiele osób, w tym burmistrza Sielewicza, radnych, pracowników urzędu dzielnicy, działaczy samorządowych czy członków Stowarzyszenia Żoliborzan, ponieważ jest projektem uniwersalnym: po pierwsze, będzie służyć praktycznie wszystkim grupom mieszańców, tzn. rodzicom i dzieciom, osobom starszym, osobom chcącym uprawiać sport, po drugie, przyda się mieszkańcom obu osiedli – Żoliborza Południowego i Zatrasia, po trzecie dobrze łączy się z istniejącą infrastrukturą, czyli wyremontowanym chodnikiem wzdłuż Krasińskiego i Anny German, po czwarte będzie prawdopodobnie jedynym publicznym terenem zielonym dostępnym w pobliżu Żoliborza Południowego.

Projekt rewitalizacji
Budżet partycypacyjny – Projekt rewitalizacji skweru przy WIML-u

Czy nasz projekt zostanie zrealizowany?

Do rozdysponowania jest 685 tys. zł (nasz projekt wart jest 295 tysięcy), a w dzielnicy będzie głosowanych ponad 30 różnych projektów. Głosowanie odbędzie się między 20 a 30 czerwca, głosować może każdy mieszkaniec Warszawy i może to zrobić zdalnie.

Nasz projekt (na liście numer 15) przeszedł sito formalne i musi być tym, który wygra i zostanie zrealizowane w 2015 roku! W tym celu chcemy zorganizować akcję informowania i zbierania głosów we wspólnotach. Jest nas na Żoliborzu Południowym już sporo, mamy fora – musimy tylko się dobrze zorganizować, a zapyziały skwer stanie się fajnym terenem rekreacyjnym.

Jak możesz pomóc?

Jeśli czytasz te słowa, to pewnie masz mieszkanie na Żoliborzu Południowym i spędzisz tu najbliższych parę lat, a posiadanie parku koło domu jest warte poświęcenia jednego czy dwóch wieczorów. Może jesteś grafikiem komputerowym, może jesteś w stanie coś wydrukować lub skopiować, może chcesz poprowadzić fanpage akcji na Facebooku? A może masz chwilę czasu i po prostu napiszesz o akcji na swoim forum, opowiesz sąsiadom na podwórku czy zawiesisz ogłoszenie ta tablicy we wspólnocie? Może chodzisz w miejsca, gdzie bywają też nasi sąsiedzi? Szkoła, kościół,  przedszkole? Każda forma pomocy się przyda. Dodatkowo poznasz ciekawych ludzi z sąsiedztwa, którym nie jest obojętne, jak wygląda miejsce w którym mieszkają.

Zatem jeśli chcesz pomóc – skontaktuj się z nami przez formularz. A tak czy inaczej zostaw nam swój email, byśmy mogli Cię powiadamiać o postępach w sprawie. Dodatkowo zachęcamy do polubienia naszego fanpage’a.

Jeśli nie chcesz do nas dołączyć, to zostaw nam swój email i polub nas na Facebooku. Nie damy nikomu Twojego adresu i nie będziemy Cię spamować. Będziemy powiadamiać Cię o sprawach ważnych dla Żoliborza Południowego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informacje o inicjatywach i wydarzeniach dotyczących Żoliborza Południowego