Wygraliśmy!!!

W piątek, 11 lipca, ogłoszono wyniki budżetu partycypacyjnego.

Z nieukrywaną radością informujemy, że spośród 43 projektów zgłoszonych na Żoliborzu, nasze dwa zajęły dwa pierwsze miejsca i zostaną zrealizowane w 2015 roku!

Miejsce 1 – Projekt nr 9 – Nowy zieleniec śladami dawnej linii kolejowej na Żoliborzu Południowym – 1773 głosy, budżet 52 tys. zł.

Miejsce 2 – Projekt nr 15 – Teren sportowo-edukacyjny dla Żoliborza Południowego i Zatrasia na ul.Krasińskiego – 1604 głosy, budżet 405 tys. zł.

Na Żoliborzu głosowało 5361 osób, zatem nasze projekty poparło mniej więcej 30% głosujących. 457 tys. zł z puli 685 tys. trafia na nasze osiedle!

prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłasza wyniki budżetu na Placu Defilad
prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłasza wyniki budżetu na Placu Defilad

To olbrzymi sukces, co najmniej z kilku powodów.

  • Po pierwsze, będziemy mieli publiczne tereny zielone a tego bardzo brakuje.
  • Po drugie, konkurowaliśmy z kilkoma naprawdę dobrymi projektami dotyczącymi infrastruktury w ważnych miejscach, z których korzystają od lat tysiące żoliborzan, takich jak parki na Sadach i Kępie Potockiej, czy drogi rowerowe wzdłuż głównych ulic.
  • Po trzecie, jest nas nadal bardzo niewiele: według naszych szacunków, na Żoliborzu Południowym obecnie mieszka koło 4000-4500 osób, czyli mniej niż 10% dzielnicy (według danych meldunkowych o wiele mniej). Dodatkowo Stary Żoliborz to dzielnica o dużych tradycjach społecznikowskich, wiele osób mieszka tu od pokoleń i czuje się z tym miejscem bardzo związana, należało się więc spodziewać ich dużego zaangażowania.
  • Po czwarte, po raz drugi przekonaliśmy się (pierwszy raz przy petycji), że nas, osób, którym nie jest obojętne jak wygląda to miejsce, jest bardzo dużo. I że warto poświęcić parę chwil na popieranie takich inicjatyw, bo przynosi to wymierne skutki.
    W ubiegłym tygodniu odwiedził nas (w efekcie petycji) wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz i zainteresował się naszymi problemami (wiadomo, wybory samorządowe na jesieni, niemniej i tak miły gest, mamy spotkać się ponownie pod koniec lipca). Taki wynik na pewno utwierdzi go i władze w przekonaniu, że nad problemami Żoliborza Południowego będzie trzeba się pochylić.

Aby odnieść ten sukces, trzeba było poświecić dużo czasu na przygotowanie projektu, spotkania z urzędnikami i zespołem ds.budżetu a następnie na intensywną kampanię promocyjną: roznoszenie ulotek po skrzynkach, negocjowanie dystrybucji informacji z deweloperami i spółdzielniami, proszenie o poparcie różnych placówek na Zatrasiu (tam spółdzielnia wrzuciła na swój koszt 4000 ulotek do skrzynek), pisanie postingów na liczne fora wspólnotowe etc. Zrobiła to wszystko, kosztem swojego wolnego czasu, grupa kilku osób z Zielonego Żoliborza, Robyga, Apartamentów przy Krasińskiego i z Serka. Należy im się w tym miejscu olbrzymie podziękowanie.

Ale przede wszystkim bardzo dziękujemy też Wam za poparcie i zaufanie jakie nam okazaliście. Daje nam to siłę, by w przyszłym roku zgłosić kolejne projekty do żoliborskiego budżetu partycypacyjnego. A pamiętajcie, że za rok będzie nas tu jeszcze więcej….

Z listą zwycięskich projektów z naszej dzielnicy można zapoznać się tutaj (oznaczone kolorem fioletowym).

4 myśli w temacie “Wygraliśmy!!!”

    1. To nie cuda tylko ciężka praca mieszkańców, duża mobilizacja i w rezultacie sukces Nas wszystkich. Gratulacje dla wszystkich głosujących, a Ci którzy nie głosowali może właśnie to że projekty z Żoliborza Południowego wygrały uświadomią że warto, nasz widok z okien może się zmieniać, tylko trzeba odrobinę pracy w to włożyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *