Budżet partycypacyjny

O co chodzi z Budżetem Partycypacyjnym?

To strona o ubiegłorocznym budżecie. Aby zobaczyć tegoroczny (2015/2016) kliknij tu.

W tym roku po raz pierwszy w historii Warszawa uruchomiła  budżet partycypacyjny dla dzielnic. Budżet partycypacyjny to proces, w trakcie którego mieszkańcy decydują o wydatkowaniu części budżetu dzielnicy lub miasta. Najpierw mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań/projektów, które następnie zostaną poddane pod głosowanie wszystkich mieszkańców.

Na czym polega nasz projekt?

W obliczu totalnego braku jakichkolwiek publicznych terenów zielonych na powstającym osiedlu Żoliborz Południowy oraz braku realnych perspektyw powstania takowych, w kilkuosobowej grupie składającej się z mieszkańców osiedli Zielony Żoliborz, Robyg i Apartamenty przy Krasińskiego przygotowaliśmy własny projekt.

Nasz projekt to rewitalizacja oraz nadanie charakteru sportowo-rekreacyjnego zaniedbanemu, zalesionemu skwerowi przed WIML-em na zachód od skrzyżowania ulic Krasińskiego i Przasnyskiej. Przewiduje on budowę urządzeń rekreacyjnych, oświetlenia, ustawienie koszy na śmieci, renowację istniejącej ścieżki spacerowo-biegowej, wzbogacenie roślinności – innymi słowy zrobienie z zaniedbanego skweru uporządkowanego parku, w którym da się miło spędzić czas czy uprawiać sport, także po zmroku.

Loading
Wyśrodkuj mapę
Ruch
Jazda rowerem
Tranzyt

Dlaczego nasz projekt jest dobry dla Ciebie?

Nasz projekt został ciepło przyjęty przez wiele osób, w tym burmistrza Sielewicza, radnych, pracowników urzędu dzielnicy, działaczy samorządowych czy członków Stowarzyszenia Żoliborzan, ponieważ jest projektem uniwersalnym: po pierwsze, będzie służyć praktycznie wszystkim grupom mieszańców, tzn. rodzicom i dzieciom, osobom starszym, osobom chcącym uprawiać sport, po drugie, przyda się mieszkańcom obu osiedli – Żoliborza Południowego i Zatrasia, po trzecie dobrze łączy się z istniejącą infrastrukturą, czyli wyremontowanym chodnikiem wzdłuż Krasińskiego i Anny German, po czwarte będzie prawdopodobnie jedynym publicznym terenem zielonym dostępnym w pobliżu Żoliborza Południowego.

Projekt rewitalizacji
Budżet partycypacyjny – Projekt rewitalizacji skweru przy WIML-u

Czy nasz projekt zostanie zrealizowany?

Do rozdysponowania jest 685 tys. zł (nasz projekt wart jest 295 tysięcy), a w dzielnicy będzie głosowanych ponad 30 różnych projektów. Głosowanie odbędzie się między 20 a 30 czerwca, głosować może każdy mieszkaniec Warszawy i może to zrobić zdalnie.

Nasz projekt (na liście numer 15) przeszedł sito formalne i musi być tym, który wygra i zostanie zrealizowane w 2015 roku! W tym celu chcemy zorganizować akcję informowania i zbierania głosów we wspólnotach. Jest nas na Żoliborzu Południowym już sporo, mamy fora – musimy tylko się dobrze zorganizować, a zapyziały skwer stanie się fajnym terenem rekreacyjnym.

Jak możesz pomóc?

Jeśli czytasz te słowa, to pewnie masz mieszkanie na Żoliborzu Południowym i spędzisz tu najbliższych parę lat, a posiadanie parku koło domu jest warte poświęcenia jednego czy dwóch wieczorów. Może jesteś grafikiem komputerowym, może jesteś w stanie coś wydrukować lub skopiować, może chcesz poprowadzić fanpage akcji na Facebooku? A może masz chwilę czasu i po prostu napiszesz o akcji na swoim forum, opowiesz sąsiadom na podwórku czy zawiesisz ogłoszenie ta tablicy we wspólnocie? Może chodzisz w miejsca, gdzie bywają też nasi sąsiedzi? Szkoła, kościół,  przedszkole? Każda forma pomocy się przyda. Dodatkowo poznasz ciekawych ludzi z sąsiedztwa, którym nie jest obojętne, jak wygląda miejsce w którym mieszkają.

Zatem jeśli chcesz pomóc – skontaktuj się z nami przez formularz. A tak czy inaczej zostaw nam swój email, byśmy mogli Cię powiadamiać o postępach w sprawie. Dodatkowo zachęcamy do polubienia naszego fanpage’a.

Jeśli nie chcesz do nas dołączyć, to zostaw nam swój email i polub nas na Facebooku. Nie damy nikomu Twojego adresu i nie będziemy Cię spamować. Będziemy powiadamiać Cię o sprawach ważnych dla Żoliborza Południowego

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacje o inicjatywach i wydarzeniach dotyczących Żoliborza Południowego