Głosujemy na nasz projekt nr 32 w budżecie partycypacyjnym!

O co chodzi i dlaczego to jest ważne?

Budżet partycypacyjny to proces, w którym mieszkańcy decydują o tym, w jaki sposób dzielnice wydadzą część swoich pieniędzy. Mieszkańcy zgłaszają propozycje, a następnie odbywa się głosowanie. Projekty, które otrzymają najwięcej głosów są w kolejnym roku realizowane.

Na tej stronie w 5 minut dowiesz się więcej o dobrych projektach dla Nowego Żoliborz, oraz o tym jak głosować. Jest to bardzo łatwe – bo głosuje się przez internet.

O naszym projekcie nr 32

Na terenie Żoliborza Południowego nie ma praktycznie żadnych publicznych terenów rekreacyjnych. Z kolei w okolicach placu Grunwaldzkiego jest sporo zaniedbanych terenów zielonych, które dziś nie służą nikomu.

Zgłosiliśmy projekt, polegający na przywróceniu tej przestrzeni mieszkańcom. Chcemy ustawić tam ławki, hamaki, zabawki dla dzieci za dużych, by bawić się na wspólnotowych placach zabaw, inne elementy małej architektury oraz obsadzić roślinami.

Więcej o projekcie możesz dowiedzieć się ze strony budżetu partycypacyjnego oraz z wydarzenia na Facebooku.

Wierzymy, że taka przestrzeń potrzebna jest bardzo Żoliborzowi Południowemu, bowiem w odróżnieniu od innych części dzielnicy nie ma czegoś takiego, a w okolicy mieszka dużo młodych, aktywnych osób, często z dziećmi. Urządzenie placu Grunwaldzkiego, który dziś jest tylko węzłem komunikacyjnym, będzie też sprzyjać integracji ze straszą częścią Żoliborza.

Możesz zapytać czy warto głosować na projekt na Placu Grunwaldzkim, jeśli ma on ulec w przyszłości przebudowaniu. Odpowiadamy: pewnie że warto! Uchwalanie planu dla  placu od 1920 roku a na dziś nie mamy żadnego konkretnego planu kiedy się zakończy. Natomiast nasz projekt jest przygotowany tak, by w razie konieczności wszystkie urządzenia dało się zdemontować i przenieść w inne miejsce przy minimalnym koszcie. Nie ma więc ryzyka marnowania środków publicznych.

Jak głosować?

Głosowanie trwa od 16 do 26 czerwca. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Warszawy, niezależnie od miejsca zameldowania i wieku. Najłatwiej głosuje się przez internet, na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl

Można wybrać dzielnicę, w której się głosuje – zachęcamy do zagłosowania na Żoliborzu!

Na Żoliborzu głosujemy na projekty projekty na dwóch listach:

 • Ogólnodzielnicowej
 • Wybranej listy lokalnej (np. Żoliborz Południowy).

Na każdej liście możemy zagłsosować na dowolną liczbę projektów, ale ich łączna wartość nie może przekroczyć dostępnego budżetu dla danej listy. Mechanizm strony www działa tak, że uniemożliwi nam omyłkowe przekroczenie budżetu.

Na liście ogólnodzielnicowej są na Żoliborzu do wyboru 33 projekty w tym nasz, o numerze 32.

Zagłosuj teraz na projekt nr 32!

Zachęcamy też do rozważenia zagłosowania na projekt nr 16  „Połączenie rowerowe placu Wilsona z Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym”. Dzięki niemu już za rok będziemy mieć połączenie rowerowe Nowego Żoliborza z Kępą Potocką i Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym, bowiem jeszcze w tym roku droga dla rowerów połączy Nowy Żoliborz z placem Wilsona wzdłuż Krasińskiego. Głosując na zaprzyjaźniony projekt nr 16, pomożesz dokończyć ten szlak. Koszt obu projektów mieści się w budżecie.

Co jeszcze  trzeba wiedzieć?

 • Po zagłosowaniu przez internet trzeba potwierdzić głos klikając link w potwierdzającym emailu. Ten email lubi wpaść do spamu! Bez potwierdzenia głos jest nieważny!
 • Można głosować tylko raz i tylko w jednej dzielnicy. Oddanie powtórnego głosu unieważnia wszystkie.

Zagłosuj teraz na projekt nr 32!

 

 

4 myśli w temacie “Głosujemy na nasz projekt nr 32 w budżecie partycypacyjnym!”

 1. mam pytanie, co się dzieje z funduszami, z projektu który wygralismy w tamtym roku , chodzi o zieleniec na bocznicy? czy ten posadzony wzdłuż Anny German i Krasińskiego koperek, tfu kwiatki to wykonany projekt, czy on się jeszcze nie rozpoczął….

  1. W ramach tamtego projektu posprzątano cały teren bocznicy, wywieziono śmieci, wycięto chaszcze, posadzono pnącza i kwiaty i zarezerwowano środki na ich utrzymanie przez całe lato. Nie wszystko, co planowaliśmy, z różnych powodów dało się zrobić i nie jesteśmy też zadowoleni ze stanu, w jakim w trakcie upałów te kwiaty są (autorka projektu też nie), niemniej dobrze się stało, że udało się zrobić przynajmniej tyle. Naciskamy na urząd by zwiększył częstotliwość podlewania i chcemy dalej pracować w ramach tegorocznego budżetu nad poprawieniem tego terenu.
   Krytyczne uwagi ze strony mieszkańców bardzo się przydają, choć bardziej przydała by się pomoc w działaniu.
   Więcej o projekcie tu:
   http://loowicka.pl/nowy-zieleniec-sladami-dawnej-linii-kolejowej-na-zoliborzu-poludniowym
   http://twojbudzet.um.warszawa.pl/projekty?did%5B0%5D=50
   https://www.facebook.com/ZoliborzPoludniowy/posts/916720315068465

 2. jasne, uprzatniętę jest super, ale te kwiaty to dramat, kto zadecydował o takim marnym gatunku i to na takiej dużej powierzchni, architekci powinni zejść na ziemię i troszkę przemysleć przyszłość nasadzeń, aby wymagały jak najmniejszego nakładu pracy, z ręką na sercu wygląda to okropnie!! szczególnie w te upały. czy nie można było zasadzić tam np. iglaków, odpornych na warunki atmosferyczne, jest tyle pieknych gatunków?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *